Sağlık

Vücuda Faydalı 11 Doğal Vitamin!

BUĞDAYBuğday tanesi inanılmaz besleyicidir. Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Kepekli buğday unundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Vücudun özümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır. Besin değeri, potansiyel olarak yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanserini önleyici faktörler içerir.

ADAÇAYI: Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. Astım hastaları için yararlıdır ve kadınların menopoz döneminde de faydalıdır.

AYVA: İshal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Çarpıntıyı dindirir. Kurutulmuş yaprağı ise öksürüğü keser.

DEFNE: Terletir, ateşi düşürür. İdrar ve adet söktürür. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir. Vücuda rahatlık verir.

ÇÖREKOTU: İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Hazmı kolaylaştırır.

BİBER: Mideyi kuvvetlendirir. İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır.

BADEM: Böbrek, mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

BEZELYE: Sinir sisteminde sorunları olanlara tavsiye edilir. Taze ve donmuş olarak kullanılabilen bezelye B1, C vitaminleriprotein, lif ve folik asit içerir.

ÇEMEN: Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir.

ANASON: İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı arttırır. Öte yandan kusmayı ve ishali keser. Hazmı kolaylaştırır.

AHUDUDUKanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürürKabızlığı giderir. Dinç olmanızı sağlar. Enerji verir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top