Sağlık

Kış Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmalıyız?

Kış yorgunluğuna karşı hemen önlemler almalı ve yataktan çıkmalıyız. Havanın kötüsü olması, güneşle ısınamamak ve tabi ki depresyon belirtileri… İşte bunların hepsini yapacağınız bazı şeyler ile hemen sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

Kış yorgunluğuna karşı hemen önlemler almalı ve yataktan çıkmalıyız. Havanın kötüsü olması, güneşle ısınamamak ve tabi ki depresyon belirtileri… İşte bunların hepsini yapacağınız bazı şeyler ile hemen sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

Kış yorğunluğu için çözümler

Karanlık ortamdan hemen kaçın! Sabah perdelerinizi açın ve havayı içinize çekin.

* Soğuk bir duş sizi kendinize getirecektir. Yataktan kalkar kalkmaz banyoya gidin ve ılık bir duş alın. Metabolizmanız bu sayede harekete geçecektir.

Vücudunuzun ihtiyacı su! Hemen bir bardak su içerek metabolizmanızı hızlandırın. Sabah kalktığınızda başucunuzda temiz bir su bulunsun. Yine gece yatmadan önce mutfağa uğramayı unutmayın. Temiz suyunuzu içerek yatağa girin.

Sabah iş saatinden önce kalkın. Kendinizi güzel bir kahvaltı ile güne zinde hazırlayın.  Ya da bir duş alarak saçlarınızı şekillendirin.

Sabah alarm çalmadan önce mi uyandınız! henüz vakit var diye sakın yatağa yatmayın. Çünkü derin bir uykuya dalarak alarm çalsa dahi yataktan kalkmak istemeyeceksiniz. Hemen kalkın ve bir kaç vücut egzersizi yapın.

Türk kahvesi ile kendinize gelin! Çoğu insanın sabahları tercih ettiği kahve sizin uykunuzu açacaktır.

Hemen şimdi bir yapılacaklar listesi hazırlayın ve sabah kalktıktan sonra bu maddeleri teker teker uygulayın. Bu sayede zamanınızı boşa harcamamış ve yataktan hemen kalkmak zorunda kalırsınız.

Yatağa düzenli saatlerde girmeyi ve sabahları hep erken uyanmayı alışkanlık haline getirin. Aman bugün tatil kalkmasamda olur demeyin yoksa yatağa bağımlı hale gelirsiniz. Hafta sonları da kendinize hobiler yaratarak bir yerlere gitmeyi ve temiz hava almayı deneyin.

* Bir çoğumuzun uyguladığı alarmı veya telefonunuzu yataktan uzak bir yere koyun. Bu sayede alarm çaldığında kapatmak için kalkmak zorunda kalacaksınız.

Yukarıda ki önerilerimi dikkatle yaparsanız kadın sağlığı ve erkek sağlığı açısından yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top