Sağlık

Göz Altı Morluklarının Nedenleri ve Çözümleri

Göz altı morlukları, çoğu insanın korkulu rüyasıdır. Onlardan kurtulmadan önce neden olduğunu bilmeniz gerekir.

GÖZ ALTI MORLUKLARIN NEDENLERİ

*Düzensiz uyku: Uykunuzun hem nicelik, hem de nitelik açısından kaliteli olması gerekir. Günde 7-9 saat arası deliksiz ve karanlık oda da uyumaya dikkat ediniz. Düzensiz uyku morluklarının belirginleşmesine neden olmaktadır.

*Alerjik Problemler: Derideki renk değişimlerinin önemli nedenlerinden biridir.Alerjik bir yapınız var ise,göz altı morluklarınızın nedeni bu olabilir.Öncelikle neye alerjiniz olduğunu keşfetmeli daha sonra alerji için gerekli önlemler almalısınız.

*Burun Tıkanıklığı: Burnunuz tıkanıkken, sinüslerinizin etrafındaki damarlar koyulaşır. Bu da göz çevrenizde koyuluk oluşmasına neden olabilir. Eğer neden buysa, burun tıkanıklığınız geçince, göz altı morluklarınız da düzelecektir.

*Beslenme Şekli: Bir çok sebep gibi beslenme şeklinizde göz altı morluklarınıza neden olmaktadır. Özellikle K vitamini eksikliği böyle bir probleme yol açabilir.Bunun için tuz tüketimi azaltmalı,yediğiniz meyve ve lahana,ıspanak gibi sebzelerin miktarını arttırmalısınız.

*SigaraSigara damarlarımıza zarar vererek, önemli, dolaşım sistemi rahatsızlıklarına yol açar. Bununla birlikte cildimize de zarar vermektedir ve göz altlarında daha görünür hale gelebilir. Bu problemin sonucu sigarayı bırakmaktan geçer.

Çay Torbası: İki tane çay torbasını buzluğa koyarak soğutun. Daha sonra, gözlerinizi kapatıp, torbaları üzerlerine koyarak 10-15 dakika bekleyin.

Kozmetik TedaviGöz altı morlukları için üretilen, içinde K vitamini bulunan özel kozmetik kremler sorununuzu çözebilir.

Salatalık Maskesi: Salatalık, göz çevresindeki şişkinlikleri ve morlukları yok eder. 2 dilim salatalık kesip, gözlerinizin üzerinde 10-15 dakika bekletin. Bu bakımı her gün uygulamanız göz altı morluklarında etkisini gösterir.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top