Anne ve Bebek

Gebelikte Egzersiz Kuralları

GEBELİK DÖNEMİNDE EGZERSİZ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 KURAL

1.

Öncelikle mutlaka doktorunuzla irtibata geçip kısıtlamalara önem verilmeli: Önceki gebeliklerinizde herhangi bir sorun yaşamış iseniz (erken doğum vs) anne adaylarında egzersizin iyi bir şekilde ayarlamanması gerekir. Gebelik öncesinde çeşitli hastalıkları olan anne adayları (kalp ritim bozukluğu,solunum yolu hastalıkları gibi) da egzersiz yapabilmek için mutlaka doktorlarından gereken tavsiyeleri alıp ona göre egzersizlerini tamamlamalılar.

2.

Egzersiz sırasında yapılan egzersize uygun ve mevsimle uyumlu kıyafetler tercih edilmelidir.

3.

Egzersiz yaparken vücut ısınız 38 dereceyi geçmemelidir:Önemli olarak yanınızda muhakkak bulunması gereken termometredir.Kendinizi aşırı ısınmış hissettiğinizde vücut ısınız da yüksek olduğunu anlayabilirsiniz.Yüksek ısı uzun sürerse bebeğinize de zarar verebilir.Bunun için her 15 dakika da bir dinlenerek ısınızı normal seviyeye ulaştırabilirsiniz.

4.

Düzenli olarak egzersize zaman ayırmalısınız:Ara sıra yapılan egzersizler kaslarınızın ‘tutulmasına’ ve egzersiz sonrası ağrı duymanıza neden olabilir. Bunun için anne adaylarının herhangi bir rahatsızlığı yok ise hafta da en fazla 3-5 kez , 20-30 dakika boyunca yorucu olmayan egzersizler uygulanabilir.

5.

Egzersiz yapan anne adayı beslenmesine dikkat etmelidir:Günlük alınması gereken sıvı miktarı mevsimsel ve iklimsel özelliklere göre değişmektedir. Bunun için günde alınması gereken sıvı miktarı 8-12 su bardağıdır.

6.

Egzersizde nefesinizi kontrol etmelisiniz nefes nefese kalmayın:Eger egzersiz yaparken nefes nefese kalıyorsanız,egzersiz vücudunuzu zorluyor demektir. Yapmış olduğunuz egzersizin ağırlığını,normal konuşmaya edebilecek şekilde ayarlamalısınız.

7.

Nabız hızınızı kontrol etmeli,dakika da 140′ı geçmemelidir: 10-15 dakikalık aralıklarla nabız kontrolünüzü yapın ve egzersiz ağırlığınızı buna göre ayarlayın.

8.

Vücudunuzu ısıtmanız gerekir: Egzersize başlamadan önce 5-10 arası yürüme ve hafif gerilme egzersizleriyle vücudunuzu ısıtın ve egzersizi bitirirken birden değil yine yavaş yavaş haraketleri azaltarak egzersizi bitirin. Çünkü nabız ve solunum hızınızın yüksektir bunu yavaş yavaş eski haline getirerek bitirmelisiniz. Bununla birlikte kan akımınızın kaslarınızda birikmesini engeller.

9.

Gebelik ilerledikçe anne adayının ağırlık merkezi önemli değişikler gösterir: Gebelik öncesi döneme göre DENGE daha zor sağlanır. Özellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren dengenizin kontrolünü daha kolay kaybedebileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

10.

Gebeliğin en erken dönemlerinden itibaren vücudun tüm eklemlerinde esneklik fazlalaşır: Egzersiz yaparken eklemlerinizi aşırı zorlamamalısınız.Üçüncü trimesterde vücut sıvısınız artması eklemlerin haraketlerini kısıtlayabilir. Özellikle üçüncü trimesterde gevşeme maksimum olduğundan kendinizi yaralama riskiniz artar. Bunun için ani haraketlerden kaçınmalısınız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top